Припуститися помилки — поставити свій мозок на «паузу»

29 марта 2017, 09:27

Припущення помилки дає можливість для навчання, але мозок потребує часу для занять, щоб подолати проблему.

При зіткненні з швидким потоком рішень, навіть миттєве відволікання на помилку може зменшити точність на наступному кроці, повідомляють дослідники нейробіології.

«У нас є відділ головного мозку, який контролює і каже, що ‘Ви припустилися помилки’ і дає час, щоб ми могли виправити нашу поведінку», говорить психолог Джордж Баззелл, в Університеті Меріленда в Коледж-Парку. Але іноді, та система моніторингу може мати неприємні наслідки, відволікаючи нас від завдання, що в даний час під рукою і змушує нас зробити іншу помилку.

«Людині дається малий проміжок часу після того, як було припущено помилку», говорить Джейсон Моузер, психолог в Університеті штату Мічиган в Іст-Лензінг, який не приймав участі в дослідженні.

Щоб перевірити відповідь людей на припущення помилок, Баззелл і колеги в Університеті Джорджа Мейсона в Ферфаксі, Вірджинія, контролювали мозкову діяльність 23 учасників, в той час як вони працювали над складною задачею. Суть дослідження полягала в наступному: на екрані висвітлювались концентричні кола і учасники повинні були відповідати однією рукою, коли ці два кола мали той же самий колір та іншою рукою, якщо кола мали різні відтінки.

Після припущення помилки учасники зазвичай відповідали на наступне питання правильно, якщо у них була приблизно секунда, щоб прийти в себе. Але коли наступна проблема виникала дуже швидко після того як людина припустилася помилки, всього 0.2 секунди, точність знизилась приблизно на 10 відсотків. Електрична активніть, зареєстрована від зорової зони кори головного мозку, показала, що учасники звертали менше уваги на наступне випробування, якщо вони тільки що зробили помилку, ніж якби вони відповіли правильно.

Пізнавальне вимога визначення і обробки помилки, здається, відволікає увагу, яку в іншому випадку можна було б направити на виконання цього завдання, каже Баззелл.

У реальному житті у людей зазвичай є час — навіть якщо всього кілька секунд — щоб роздумувати над помилкою перш, ніж необхідно буде прийняти інше рішення, говорить Ян Вессел, психолог в Університеті Айови в Айова-Сіті. Але в деяких діях, таких як водіння автомобіля або під час гри на музичному інструменті, людина повинна швидко оговтатися від помилок, продовжуючи правильно виконувати іншу частину завдання, каже він.

Автор: Крістіна Панченко