Форма носа людини еволюціонує під впливом клімату

29 марта 2017, 14:37

Люди успадковують свою форму носа від їх батьків, але в кінцевому рахунку, форма носа особи і її батьків була сформована внаслідок довгого процеса адаптації до місцевого клімату, згідно з останнім дослідженням.

Ніс є однією з найбільш характерних рис обличчя людства, що виконує важливу роботу кондиціонування повітря, яке ми вдихаємо, щоб переконатись що воно є теплим і вологим, коли воно досягає легенів, а це в свою чергу допомагає запобігти інфекції.

Попередні дослідження показали, що люди, предки яких жили в гарячих, вологих місцях, були схильні мати більш широкі ніздрі, ніж люди, предки яких походили з холодних і сухих умов навколишнього середовища, але чи виникли ці відмінності у відповідь на місцевий клімат чи були ж просто випадковими — було невідомо.

У новому дослідженні міжнародна дослідницька група на чолі з професором Державного університету Пенсільванії Марком Шрайвером досліджувала розмір і форми носів на людях з Західної Африки, Південно-Східної Азії, Східної Азії, Північної, а також на тих, що мали європейське походження.

Команда розглядала безліч параметрів носа: ширину ніздрів, відстань між ніздрями, висоту носа, довжину гірського хребта носа, випинання носа, зовнішню область носа і області ніздрів.

«Ми зацікавлені в недавній еволюції людини, щоб пояснити очевидні зміни в таких речах, як форму носа людини, колір шкіри, колір волосся», сказав професор Шрайвер.

«Ми зосередилися на рисах носа, які відрізняються в населенні і дивилися на географічні зміни по відношенню до температури і вологості».

Дослідники виявили, що відмінності в формі носа людини через досліджувані популяції більше, ніж можна пояснити випадково.

Крім того, більш широкі ніздрі корелюють з предками, які еволюціонували в більш теплих кліматичних зонах і з більшою абсолютною вологістю, що дозволяє подумати, що клімат був одним із факторів, що стимулював носову еволюцію.

У носа була складна еволюційна історія, проте, і вчені підозрюють, що додаткові фактори, такі як культурні переваги при виборі супутника життя, також зіграли свою роль у формуванні носа.

«Навіть при тому, що є істотні відмінності у формі носа серед народонаселення, велика частина цієї зміни може бути пояснена одним тільки випадковим генетичним дрейфом», сказав дослідник Державного університету Пенсільванії Арслан Заїді

«Такі риси як пігментація шкіри і ширина ніздрі є винятками, а не правилом. Однак ці риси важливі для дослідження, тому що вони, ймовірно, пов’язані з нашим здоров’ям, тим більше, що ми відносимося до глобального співтовариства і весь час мігруємо в нові кліматичні зони».

Автор: Крістіна Панченко